úterý 12. ledna 2016

Lezec roku 2015 HOUBu a Best UFF 2015

Vyhlášení ankety Lezec roku 2015 HOUBu

Dr. Karabina volá o pomoc při hledání Lezce roku 2015 HOUBu. Předseda sice tvrdí, že nikdo nic neleze, ale ono to tak úplně není pravda - jen o tom nikdo nepíše. Hlasujte do ankety i letos a vyberte ty, kteří jsou podle Vás nejlepší. Nerozhodují absolutní čísla - rozhodujete VY!

Svoje hlasy posílejte na adresu bretal@seznam.cz ve formátu: 1. místo jméno, 2. místo jméno, 3. místo jméno do pátku před plesem (pokud teda není ples v pátek).

Na HOUBu se v dohledné době (snad) ukáže nějaké souhrnné info za rok 2015 s vypíchnutím toho nejlepčího, co jsme kde spáchali. Pokud máte nějaké svoje hodnotné přelezy, pište mi do teho mailu. Práskněte na sebe šecko!

Díky za doktora Karabinu.
 

Best UFF 2015

Abyste to při vybírání Vašich favoritů a favoritek do Lezce roku neměli těžké, pokusil jsem se sesumírovat mně dostupné informace ozajímavých akcích a přelezech v našem oddíle za rok 2015.
Hory
Hory jsou dlouhodobě naší slabinou. K nejzajímavějším výstupům tak patří především zimní výstupy v Tatrách případně nějaké dobívání alpských velikánů. Nejinak tomu bylo i v roce 2015, který zakončili Masi a Zbyňa Sušil doprovázeni horským vůdcem Pavlem Urbánkem (HOUH) průstupem severních Javoráků (VT) Komínem návratů. O něco méně zajímavé byly letní oddílové TA3, kde lze mezi nejhodnotnější výstupy zařadit cesty Eštog-Janiga 6+ (Volovka, Zbyňa Sušil a Luďa) a Dieškova cesta na Ostrvu 7- (Zbyňa Sušil a Masi). Již v  únoru proběhl první zimní zájezd do Tater, kde byl nejhodnotnější průstup cestou Stiepanskych 4- na Německý žebřík (Zbyňa Sušil, Honza Lekeš, Krťa).

Sportovky s lanem
Pokud bychom hledali nejvyšší obtížnost, musíme se poklonit před Ondrou Nevělíkem a jeho PP průstupem cestou Sanjski par 8c+ v Mišja Peči nedaleko slovinského Ospu. Cestu na úrovni 11-/11 u nás v oddíle zatím nikdo nikdy nedal a asi si ještě hodně dlouho počkáme na překonání této úrovně. (I když ondra mi psal, že má po letech lezení konečně tréninkový plán, tak možná, že nakonec nebudeme čekat tak dlouho.)
Za Ondrou je pak velké vakuum. Ze zbytku světa na tom byl loni nejlépe Jenys Sedlačík, který přelez 2x 9+ (Ztopořený král, Krátká křeč, MK), 3x 9- (Dotek medůzy, MK, Greenboys na Břestku a Duell, FJ) a k tomu ještě 2x 8+/9-. Dobré výkony předvedl i Martin Řízek Řezníček, který dokázal lusknout 2x 9 (Epita a Sloní pilíř, MK), 1x 9-/9 (Nekouše, Budačina) a 1x 9- (Věčně bez peněz, MK) a k tomu přidal 1x 8 OS a 4x 8+/9- PP. Další z těch, kdo nahlédli do francouzského stupně 7b a výše byli Břeťa teaČR Lebloch (1x 9- v Turecku a 1x 8+/9- v Arcu a k tomu 1x 8+ OS a 7x 8 OS). Svou univerzálnost potvrdil i Zbyňa Sušil - u něj vím minimálně o jednom 7b+ (Duell, FJ).

Bouldering
Ve válení se na madračce proložené sem tam pokusem o odlepení prdele od země opět jasně dominoval Ondra Nevělík. Jeho nejtěžším kouskem bylo 8B+ (to už je fakt téměř worlclass) Mehr als die Summe der einzelnen Teile, Königshöhle, Rakousko, ke kterému přidal ještě 4 kousky za 8B (Temná hmota, Sněžník, Riverbed, Deepthrouath, oba MW a Sviní mor, MK).
A pak zase dlouho nic. Až konečně Řízek. Nejspíš se v bouldrech našel a to je moc dobře, protože má obrovský potenciál. Na to, že se letos vlastně rozjížděl, tak má slušnou sbírku poměrně těžkých problémů: 1x 7B+ (Odysea, Velá) 5x 7B, 1x 7A+ a k tomu ještě 12x 7A. V těsném závěsu za ním je Jenys s 3x 7B a 4x 7A. 2x si na 7A v roce 2015 ještě šáhl i teaČR. Nejspíše dal 7A i Zbyňa Sušil, ale nevím co a kde (snad doplní).

Závody
Nebudu to tady dělit a indór a autdór. Závod je závod. Na Hnědákovi to HOUBaři zase pokosili: Zbyňa s Jenysem si vyjeli první místo absolutně, Macek Leblochová s Fialicí (nevím, co je za oddíl) první mezi ženskýma (abs. 5.). Na Moravských kejklích nejlépe zabodovali naše děcka - Mates Lebloch byl 4. a Filip Lebloch 3. Zazářila tam i Macek, která byla 2. v ženách a vyhrála losovačku o lezečky. Na Kejklích byli i Jenys, Zbyňa a teaČR, ale dohledat celkové výsledky tohoto závodu je asi nemožné. No, a pak je tu OUPN 2015 - nejlépe z Brodu zalezl Ondra Nevělík, který ve finále předlezl i Štygiho a vyhrál. O účastech na dalších závodech nevím. Řízek byl na OUPNu 9. a v Polici 19., což mu nakonec vyneslo celkové 29. místo v rankingu ČHS. Jenys bral na OUPNu 6. místo.

Nepopírám, že pro někoho může být sedmička to, co pro jiného 9+, ale tento článek není o zážitku, ale o tom, co jsme v roce 2015 nejzajímavějšího spáchali. Věřím, že k tomu tak přistoupíte a případně doplníte chybějící přelezy a výkony. Ale hlavně hlasujte do Lezca roku.

Hodně zdaru a pevné prsty do roku 2016 přeje

Břeťa teaČR Lebloch

Žádné komentáře:

Okomentovat