Horokroužek


HOROKROUŽEK 2022/2023

POZOR: Kapacita Horokroužku JE JIŽ NAPLNĚNA!

Leták z prvního ročníku 2018/2019

Obecně ke kroužku:

 • Tréninky budou každou středu nebo pátek na boulderingové stěně a v tělocvičně (tzv. Sokolovna v UB). Podle rozdělení do skupin.
 • V letošním roce budou dvě skupiny:
  • ST 15:30 - 17:00 POKROČILÍ NOVÁČCI - všechny věkové skupiny dohromady
  • PÁ 15:30 - 17:00 POKRAČUJÍCÍ děti + NOVÁČCI - všechny věkové skupiny dohromady
 • Cena za cca 30 kurzů od 2.9.2022 do letních prázdnin je 2.000 Kč. (V ceně je 250 Kč za vstup do Sokolu, pronájem prostor, odměny při závodech a další). Tato částka je nevratná! Samozřejmostí je potvrzení o zaplacení.
 • Každý trénink bude pod vedením kvalifikovaného instruktora ČHS a zkušených členů Horolezeckého oddílu Uherský Brod. Budeme klást velký důraz na bezpečnost! Ale považujeme za férové upozornit, že stejně jako u jiných pohybových aktivit (fotbal, florbal, judo, hokej apod.) hrozí u horolezectví nebezpečí úrazu nebo odřeniny. Například při seskoku z malé výšky na žíněnku se může stát, že si dítě přisedne nohu, ruku apod. Proto zvažte pohybové nadání a zdravotní stav svého dítěte sami.
 • Během každého tréninku probereme chvilku potřebnou teorii (uzly, horolezecký materiál, bezpečnost atd.), pohybovou část začneme rozehřátím, rozcvičkou a hlavní část strávíme lezeckým pohybem, nácvikem lezeckých technik a soutěžemi.
 • Podmínkou členství v Horokroužku je stáří 7 let a více, samostatnost, dobrý zdravotní stav.
 • POZOR: Za děti zodpovídáme pouze v době tréninku!

Co s sebou?

 • Děti budou mít z domu - sportovní oblečením (tričko, kraťasy a sportovní obuv do haly). Vzhledem k vývoji cen energií, přidejte i mikinu.
 • Nezapomeňte přidat láhev s pitím!
 • Do budoucna bude výhodou zakoupení lezecké obuvi, tzv. lezeček a pytlíku na magnézium. Není to ale podmínka! Nejbližší prodejna je v Uherském Hradišti www.wolf-pack.cz. Máme přislíbenou slevu pro naše lezce cca. 20%. Pořízení vlastního vybavení není podmínkou!
 • Další lezecké vybavení bude dětem již k dispozici. Oddíl pořídil celotělové i klasické sedáky, jistítka, karabiny, lana, lezecké boty.

Odpovědná osoba:

Zbyněk Sušil
zbynek.susil(zavináč)gmail.com

737 860 7(jedenáct)

Důležité termíny:

 • 2.9.2022 první trénink dětí, které pokračují
 • 7.9.2022 úvodní schůzka s rodiči + trénink
 • 28.9.2022 trénink odpadá
 • 25.2.2023 Vertikon ve Zlíně
 • 7.3.2023 Velký pátek, trénink odpadá
 • 28.6.2023 a 30.6.2023 poslední Horokroužek se závěrečnou zkouškou
 • lezení na skálách ve Chřibech
 • lezení na Skalce u Trenčína
Splnění závěrečné zkoušky je podmínkou pro členství v oddíle HOUB, účasti na tréninku dospělých a výjezdech (na skály pouze s rodiči)!

V případě zájmu rodičů o lezení doporučujeme zúčastnit se oddílových tréninku ve středu 17:00, pátek 17:00 nebo v neděli 14:00 na lezecké stěně.

Aktuality:

 • VERTIKON 25.2.2023 jedeme na stěnu do Zlín. Podmínkou je účast rodičů. Výjimky jsou možné, ale musí se domluvit.

 • STŘEDEČNÍ TRÉNINK 28.9.2022 odpadá. Trénink by připadal na Den české státnosti, tak místo tělocvičny vyrazte do přírody nebo na komerční stěnu ve Zlíně.

 • PRVNÍ TRÉNINK St 7.9.2022 od 15:30. Proběhne zápis do letošního ročníku. Zde je přihláška k vyplnění (odkaz opraven 6.9.2022). Vyplňují ji pouze nový účastníci. Není to nutnost mít ji sebou, formuláře budou na prvním tréninku k dispozici. Pouze si můžete ušetřit čas s vyplňováním. Vyplňujte pro každé dítě zvlášť. Během tohoto tréninku vybereme poplatek za kroužek 2 000 Kč. Na tomto tréninku se už bude lézt, takže sportovní oblečení sebou. Vyřešíme administrativu, zaplacení a seznámíme nováčky s průběhem. INFORMACE PRO NOVÉ ZÁJEMCE: Kapacita páteční skupiny je 15 dětí. Při neúčasti na prvním tréninku 7.9.2020 se může stát, že již pro vás nebude místo. 

 • PRVNÍ TRÉNINK Pá 2.9.2022 od 15:30. Pouze děti, které pokračují z minulého roku.

Jak to vypadalo v minulých letech?

METODIKALodní uzel. Zdroj: Horolezecká metodika
Postup navázání na sedák. Zdroj: Climbing Technology

Vůdcovský uzel. Zdroj: Horolezecká metodika

Nejčastější uzly pro horolezce

Lodní uzel jednou rukou

Spojení smyčky/lana osmičkovým uzlem - jednou rukou


SPONZORING a PODPOROVATELÉ 

Tyto firmy nebo jednotlivci finančně i jinak podpořili fungování Horokroužku. Za tuto podporu velmi děkujeme. Peníze budou použity na vybavení pro děti.

pan Jan Bartošek z Vlčnova


Wolf Pack s.r.o. - Prodejna outdoorového vybavení.

V případě potřeby dalších informací, mě kontaktujte.


Zbyněk Sušil
Horolezecký oddíl T.J. Sokol Uherský Brod (HOUB)
737 860 7(jedenáct)

8 komentářů:

 1. Tak se osmičkový protisměrný uzel na sedák neváže!!!

  OdpovědětVymazat
 2. Ja myslím, že jo. Ale rád se nechám poučit :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Hledej jeden zásadní rozdíl:

  https://www.google.cz/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.climbingtechnology.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2Fblog_navazovani_1.png&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.climbingtechnology.cz%2Fnavazovani%2F&docid=h0L52fBHDWSCuM&tbnid=1D8cmaRv7NWBHM%3A&vet=10ahUKEwjUssDq5OrWAhVTGsAKHYA7Br8QMwgnKAEwAQ..i&w=860&h=392&client=firefox-b&bih=604&biw=1354&q=nav%C3%A1z%C3%A1n%C3%AD%20osmi%C4%8Dkov%C3%BDm%20uzlem%20na%20sedac%C3%AD%20%C3%BAvazek&ved=0ahUKEwjUssDq5OrWAhVTGsAKHYA7Br8QMwgnKAEwAQ&iact=mrc&uact=8

  OdpovědětVymazat
 4. Pokud jde o pojistný uzel, taky jej nedoporučuji. Ale neexistuje dogma, že se nesmí používat.

  OdpovědětVymazat
 5. O pojistný uzel nejde, jde o způsob navázání do sedáku. Pojistný uzel je však povinný na oficiálních závodech.

  OdpovědětVymazat
 6. Už to vidím, provlečení jedním očkem. Co se týká pojistného uzlu, tak s tím nesouhlasím. Již jsem několikrát viděl, jak lezec chybně cvakl vzniklé oko mezi osmičkou a pojistným uzlem. V případě pádu by visel pouze na pojistném uzlu a ten by jej nejspíš neudržel! Každopádně obrázek na webu vyměním.

  OdpovědětVymazat
 7. Souhlasit s tím nemusíš, ale je to i v pravidlech IFSC pro lezení na obtížnost.

  OdpovědětVymazat
 8. A ještě k pojistnému uzlu - má-li tento plnit nějakou funkci, měl by být těsně za hlavním uzlem. A i kdyby byl o kousek dál, nedovedu si technicky příliš představit, že by si někdo dokázal cvaknout lano do karabiny tak, aby ho měl v oku mezi oběma uzly tím způsobem, že by vlastně byl cvaknutý pouze konec (camfourek) lana - je jasné, že pak by ho lano v případě pádu v posledním jištění nepodrželo, na druhou stranu by mu zároveň bránilo v pohybu vzhůru. Tohle už chce hodně šikovnosti, aby se ti něco takového stalo. Lezu docela dlouho a tuto věc jsem nezaznamenal. Tím nechci říct, že se to nemůže stát. Stát se může cokoli. Jen mi přijde zvláštní, že ty jsi to viděl již několikrát.

  OdpovědětVymazat