Horokroužek


KAPACITA HOROKROUŽKU JE JIŽ NAPLNĚNA!


Leták horolezeckého kroužku


Obecně ke kroužku:

 • Sraz bude každou středu v 15:30 na boulderingové stěně (bývalá posilovna pod tělocvičnou) na Sokolovně v UB
 • Trénink bude končit v 17:00 (v případě velkého zájmu se může tento čas změnit).
 • Cena za 31 kurzů od 13.9.2017 do 25.4.2018 je 2.000 Kč. (V ceně je 250 Kč za vstup do Sokolu, pronájem prostor, odměny při závodech a další). Tato částka je nevratná! Samozřejmostí je potvrzení o zaplacení.
 • Každý trénink bude pod vedením kvalifikovaného instruktora ČHS a zkušených členů Horolezeckého oddílu Uherský Brod. Budeme klást velký důraz na bezpečnost! Ale považujeme za férové upozornit, že stejně jako u jiných pohybových aktivit (fotbal, florbal, judo, hokej apod.) hrozí u horolezectví nebezpečí úrazu nebo odřeniny. Například při seskoku z malé výšky na žíněnku se může stát, že si dítě přisedne nohu, ruku apod. Proto zvažte pohybové nadání a zdravotní stav svého dítěte sami.
 • Během každého tréninku probereme chvilku potřebnou teorii (uzly, horolezecký materiál, bezpečnost atd.), pohybovou část začneme rozehřátím, rozcvičkou a hlavní část strávíme lezeckým pohybem, nácvikem lezeckých technik a soutěžemi.
 • POZOR: Za děti zodpovídáme pouze v době tréninku od 15:30 do 17:00!
 • POZOR: Horokroužek prodlužujeme do školních prázdnin!

Co s sebou?

 • Každý mladý horolezec bude na trénink vybaven sportovním oblečením (tričko, kraťasy - v tělocvičně bude teplo a sportovní obuví do haly).
 • Nezapomeňte přidat láhev s pitím!
 • Do budoucna bude výhodou zakoupení lezecké obuvi, tzv. lezeček a pytlíku na magnézium. Není to ale podmínka! Nejbližší prodejna je v Uherském Hradišti www.wolf-pack.cz. Máme přislíbenou slevu pro naše lezce.
 • Další lezecké vybavení bude dětem již k dispozici. Oddíl pořídil celotělové i klasické sedáky, jistítka, karabiny, lana.

Důležité termíny:

 • 13.9.2017 úvodní schůzka s rodiči
 • 1.11.2017 z důvodů nepřítomnosti trenérů, trénink odpadá
 • 9.12.2017 Mikulášské závody v bouderingu
 • 27.12.2017 prázdniny, trénink odpadá
 • 21.2.2018 prázdniny, trénink odpadá
 • 28.6.2018 poslední trénink horokroužku, závěrečná zkouška
Splnění závěrečné zkoušky je podmínkou pro členství v oddíle HOUB a účasti na oddílových výjezdech na skály (na skály pouze s rodiči)!

V případě zájmu rodičů o lezení doporučujeme zúčastnit se oddílových tréninku ve středu 17:00, pátek 17:00 nebo v neděli 14:00 na lezecké stěně. Dále je možnost mimo tyto termíny domluvit se na individuálním tréninku na boulderingové stěně. 


Odpovědná osoba:

Zbyněk Sušil
zbynek.susil(zavináč)gmail.com

737 860 7(jedenáct)


Aktuality:

 • VÝJEZD na VERTIKON 12.5.2018 V sobotu od 8:00 si zalezeme na Zlínské stěně Vertikon. Podmínkou je spoluúčast rodičů na dopravě a jištění dětí. Do této doby si rodiče můžou přijít vyzkoušet jištění na kterýkoliv náš trénink (středa od 15:30, případně i pátek od 17:00 nebo neděle od 14:00). Veškeré vybavení zapůjčíme. Byla by škoda ztrácet čas ve Zlíně teorií. Za dítě bude ve Zlíně odpovědný rodič. Proto se nebojte kdykoliv zeptat. Rádi vám poradíme. FOTKY z této akce jsou zde.

 • TRÉNINK 9.5.2018 Pozor! Trénink odpadá. Celý oddíl jede do zahraničí.


 • TRÉNINK 7.2.2018 Pozor! Trénink odpadá. V tělocvičně probíhají Dětské šibřinky. Všechny děti jsou zvány. Více informací na plakátě nebo facebookových stránkách Sokolu.

 • TRÉNINK 27.12.2017 Pozor! Trénink odpadá.

 • TRÉNINK 13.12.2017 Během závodů 9.12. děti dostaly Mikulášské dárky od horokroužku. Kdo se nemohl závodů zúčastnit nebo musel odejít dřív, o tyto ceny nepříjde. Na tréninku 13.12. předáme spolu s vánočním dárkem. Připomeňte se!

 • ZÁVODY 9.12.2017 Informace o Mikulášských závodech Horokroužku 2017 v MASKÁCH jsou uvedeny v samostatném příspěvku na úvodní stránce oddílu. Zde je odkaz. Zhodnocení a něco málo k průběhu v dalším samostatném příspěvku - zde je odkaz. Na této stránce jsou fotky, které se ke mně dostaly. Budu je postupně doplňovat.

 • TRÉNINK 23.11.2017 Již od druhého tréniku dokola opakujeme Vůdcovský uzel (uprostřed lana i pro spojení dvou konců), Osmičkový uzel a nyní přibyl nový Lodní uzel.  Všechny zatím probrané uzly si můžete připomenout v sekci Metodika. Velkou výhodou pro sebezajištění je, pokud lezec dokáže tento uzel uvázat jednou rukou (postup je vidět na videu pod aktualitami).

 • TRÉNINK 15.11.2017 Díky níže uvedeným sponzorům, má možnost většina dětí využívat oddílové lezečky značky TRIOP. Za tuto podporu velmi děkujeme. Lezecký komfort ve specializované obuvy je nesrovnatelný. Výkony dětí se rapidně zlepšují. Za chvíli zvládnou všechny kolmé stěny a pustí se beze strachu do převisů.

 • TRÉNINK 1.11.2017 Odpadá! Náhradním termínem budou Mikulášské závody  9.12.2017 v sobotu od 8:00 - 15:00.

 • TRÉNINK 11.10.2017 Na tento trénink je nutné, aby všechny děti uměly uvázat osmičkový uzel. Skupiny starších dětí i tzv. opsání osmičky na sedáku a základy jištění. Chceme lézt na stěně v tělocvičně. V případě, že budou mít rodiče čas, budeme rádi za pomoc s kontrolou jištění dětí. Čas na tréninku je krátký a dětí hodně! :)
 • TRÉNINK 27.9.2017 Pokud uvažujete o koupi lezeckých bot, počkejte ještě chvíli. Jednáme s výrobcem TRIOP o množstevní slevě. Dále hledáme sponzory ze strany významnyých zaměstnavatelů. Každou pomoc, doporučení, přímluvu oceníme.

 • TRÉNINK 27.9.2017 Z kapacitních důvodů bude tento týden poslední možnost přihlášení nových lezců do horokroužku. A to po okamžitém předání přihlášky a zaplacení poplatku.

 • TRÉNINK 13.9.2017 první termín kroužku je ve středu 13.9.2017 v 15:30! (Někomu jsem řekl nebo napsal 16:00, není to problém. První příchozí nemají žádnou výhodu.) V tento den proběhne registrace dětí a úhrada zmíněného příspěvku 2.000 Kč. V případě velkého zájmu se pokusíme najít řešení, které bude vyhovovat všem! Všichni již budou ve sportovním - už se poleze a to do 17:00.

 • TRÉNINK 13.9.2017 Zde je přihláška k vyplnění. Není to nutnost mít ji sebou, formuláře budou na prvním tréninku k dispozici. Pouze si můžete ušetřit čas s vyplňováním. Vyplňujte pro každé dítě zvlášť.

METODIKALodní uzel. Zdroj: Horolezecká metodika
Postup navázání na sedák. Zdroj: Climbing Technology

Vůdcovský uzel. Zdroj: Horolezecká metodika

Liščí smyčka. Zdroj: Umělá horolezecká stěna Dr. Horáka

Nejčastější uzly pro horolezce

Lodní uzel jednou rukou

Spojení smyčky/lana osmičkovým uzlem - jednou rukou

SPONZORING a PODPOROVATELÉ 

Tyto firmy nebo jednotlivci finančně i jinak podporují fungování Horokroužku. Za tuto podporu velmi děkujeme. Peníze budou použity na vybavení pro děti.Česká zbrojovka a.s. - Výrobce ručních palných zbraní.Filtration Technology, s.r.o. - Společnost, působící v oblasti filtrace (recyklace) průmyslových olejů.Wolf Pack s.r.o. - Prodejna outdoorového vybavení.


zdravavoda.cz s.r.o. - Rozvoz přírodní pramenité vody po celé ČR.
TRIOP - Český výrobce lezecké obuvy a dalšího outdoorového vybavení.Martin Bábíček - grafický designér

Jarka Matyášová - Šití, opravy, vyšívání krojů a peřinekV případě potřeby dalších informací, mě kontaktujte.


Zbyněk Sušil
Horolezecký oddíl T.J. Sokol Uherský Brod (HOUB)

8 komentářů:

 1. Tak se osmičkový protisměrný uzel na sedák neváže!!!

  OdpovědětVymazat
 2. Ja myslím, že jo. Ale rád se nechám poučit :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Hledej jeden zásadní rozdíl:

  https://www.google.cz/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.climbingtechnology.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2Fblog_navazovani_1.png&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.climbingtechnology.cz%2Fnavazovani%2F&docid=h0L52fBHDWSCuM&tbnid=1D8cmaRv7NWBHM%3A&vet=10ahUKEwjUssDq5OrWAhVTGsAKHYA7Br8QMwgnKAEwAQ..i&w=860&h=392&client=firefox-b&bih=604&biw=1354&q=nav%C3%A1z%C3%A1n%C3%AD%20osmi%C4%8Dkov%C3%BDm%20uzlem%20na%20sedac%C3%AD%20%C3%BAvazek&ved=0ahUKEwjUssDq5OrWAhVTGsAKHYA7Br8QMwgnKAEwAQ&iact=mrc&uact=8

  OdpovědětVymazat
 4. Pokud jde o pojistný uzel, taky jej nedoporučuji. Ale neexistuje dogma, že se nesmí používat.

  OdpovědětVymazat
 5. O pojistný uzel nejde, jde o způsob navázání do sedáku. Pojistný uzel je však povinný na oficiálních závodech.

  OdpovědětVymazat
 6. Už to vidím, provlečení jedním očkem. Co se týká pojistného uzlu, tak s tím nesouhlasím. Již jsem několikrát viděl, jak lezec chybně cvakl vzniklé oko mezi osmičkou a pojistným uzlem. V případě pádu by visel pouze na pojistném uzlu a ten by jej nejspíš neudržel! Každopádně obrázek na webu vyměním.

  OdpovědětVymazat
 7. Souhlasit s tím nemusíš, ale je to i v pravidlech IFSC pro lezení na obtížnost.

  OdpovědětVymazat
 8. A ještě k pojistnému uzlu - má-li tento plnit nějakou funkci, měl by být těsně za hlavním uzlem. A i kdyby byl o kousek dál, nedovedu si technicky příliš představit, že by si někdo dokázal cvaknout lano do karabiny tak, aby ho měl v oku mezi oběma uzly tím způsobem, že by vlastně byl cvaknutý pouze konec (camfourek) lana - je jasné, že pak by ho lano v případě pádu v posledním jištění nepodrželo, na druhou stranu by mu zároveň bránilo v pohybu vzhůru. Tohle už chce hodně šikovnosti, aby se ti něco takového stalo. Lezu docela dlouho a tuto věc jsem nezaznamenal. Tím nechci říct, že se to nemůže stát. Stát se může cokoli. Jen mi přijde zvláštní, že ty jsi to viděl již několikrát.

  OdpovědětVymazat