Horokroužek


HOROKROUŽEK 2018/2019

Kapacita kroužku je naplněna!


Leták

Obecně ke kroužku:

 • Tréninky budou každou středu na boulderingové stěně a v tělocvičně (tzv. Sokolovna v UB)
 • Vzhledem k velkému počtu zájemců budou tréninky rozděleny na 2 skupiny:
  • 15:30 - 16:30 první skupina letošní nováčci
  • 16:30 - 17:30 druhá skupina pokročilí (děti z předchozího roku)
 • Cena za cca 30 kurzů od 12.9.2018 do letních prázdnin je 2.000 Kč. (V ceně je 250 Kč za vstup do Sokolu, pronájem prostor, odměny při závodech a další). Tato částka je nevratná! Samozřejmostí je potvrzení o zaplacení.
 • Každý trénink bude pod vedením kvalifikovaného instruktora ČHS a zkušených členů Horolezeckého oddílu Uherský Brod. Budeme klást velký důraz na bezpečnost! Ale považujeme za férové upozornit, že stejně jako u jiných pohybových aktivit (fotbal, florbal, judo, hokej apod.) hrozí u horolezectví nebezpečí úrazu nebo odřeniny. Například při seskoku z malé výšky na žíněnku se může stát, že si dítě přisedne nohu, ruku apod. Proto zvažte pohybové nadání a zdravotní stav svého dítěte sami.
 • Během každého tréninku probereme chvilku potřebnou teorii (uzly, horolezecký materiál, bezpečnost atd.), pohybovou část začneme rozehřátím, rozcvičkou a hlavní část strávíme lezeckým pohybem, nácvikem lezeckých technik a soutěžemi.
 • POZOR: Za děti zodpovídáme pouze v době tréninku od 15:30 do 16:30 a od 16:30 do 17:30!

Co s sebou?

 • Každý mladý horolezec bude na trénink vybaven sportovním oblečením (tričko, kraťasy - v tělocvičně bude teplo a sportovní obuví do haly).
 • Nezapomeňte přidat láhev s pitím!
 • Do budoucna bude výhodou zakoupení lezecké obuvi, tzv. lezeček a pytlíku na magnézium. Není to ale podmínka! Nejbližší prodejna je v Uherském Hradišti www.wolf-pack.cz. Máme přislíbenou slevu pro naše lezce min. 20%.
 • Další lezecké vybavení bude dětem již k dispozici. Oddíl pořídil celotělové i klasické sedáky, jistítka, karabiny, lana.

Odpovědná osoba:

Zbyněk Sušil
zbynek.susil(zavináč)gmail.com

737 860 7(jedenáct)

Důležité termíny:

 • 12.9.2018 úvodní schůzka s rodiči
 • 15.12.2018 Mikulášské závody Horokroužku
 • 26.12.2018 prázdniny, trénink odpadá
 • 6.4.2019 lezení ve Zlíně na stěně Vertikon
 • 28.4.2019 lezení ve Zlíně na stěně Vertikon
 • 8.5.2019 prázdniny, trénink odpadá
 • 16.6.2019 lezení na skále Zbojník ve Chřibech
 • 26.6.2019 poslední Horokroužek se závěrečnou zkouškou

Splnění závěrečné zkoušky je podmínkou pro členství v oddíle HOUB a účasti na oddílových výjezdech na skály (na skály pouze s rodiči)!

V případě zájmu rodičů o lezení doporučujeme zúčastnit se oddílových tréninku ve středu 17:30, pátek 17:00 nebo v neděli 14:00 na lezecké stěně. Dále je možnost mimo tyto termíny domluvit se na individuálním tréninku na boulderingové stěně. 

Aktuality:

 • ZÁVĚREČNÁ ZKOUŠKA:
  • navázání lezce na lano
  • bezpečný pohyb na lezecké stěně (procvakávání expresek)
  • jištění lezce
  • chytání pádu
  • slaňování
  • znalost uzlů (vůdcovský, osmičkový, opsaný osmičkový, lodní do karabiny)

 • POSLEDNÍ prodloužený TRÉNINK 26.6.2019 od 15:30 do 18:00. Na začátku tréninku proběhne závěrečná zkouška, která bude formou soutěží. Splnění nebo nesplnění této zkoušky nemá vliv na možnost účasti v dalším ročníku Horokroužku. Jedinou výhodou této zkoušky je možnost těch, kteří ji splní, navštěvovat (samozřejmě po domluvě s rodiči) tréninky dospělých ve středu 17:30, pátek 17:00, neděli 14:00.
  Zkusíme i hromadné foto. Tak prosím, aby děti měly oddílová trička.
  Na konec tréninku si společně sedneme, vyhodnotíme sezónu, vypijeme džusy, sníme nějaké ovoce, buchtu a ukončíme 2. ročník Horokroužku. Proto bych Vás chtěl požádat, kdybyste děti vybavili na trénink nějakou buchtou, ovocem, případně pitím, které bude dětem chutnat. Za horokroužek určitě dětem taky něco nachystáme. Budeme všichni velmi rádi, když za námi přijdou rodiče dřív než v těch 18:00. Od 17:30 si můžou vyzkoušet lezení, jištění dětí nebo jen tak chvilku s námi posedět.

 • Zájezd na SKÁLY. 16.6.2019 je náhradní termín výjezdu na skálu Zbojník ve Chřibech (u Buchlovic) - zde jsou informace o skále. V případě špatného počasí se výjezd ruší. Ale tentokrát je předpověď lepší. Tady je mapa. Sraz u sokolovny bude v 9:00. Podmínkou je opět účast rodičů, výjimky jsou možné. Sedáky, jistítka, lezečky a lana vezmu. Na místě je ohniště, takže doporučuji i špekáčky. Nezapoměňte opalovací krémy a dostatek pití. Další rodinní příslušníci jsou vítání.

 • Zájezd na SKÁLY. 11.5.2019 se RUŠÍ! Kvůli počasí nepojedeme na skálu Zbojník ve Chřibech (u Buchlovic) - zde jsou informace o skále. V případě špatného počasí se výjezd ruší. Tady je mapa. Parkuje se u přístřešku na mapě. Bohužel se tam vleze omezený počet aut, takže bude ideální se u Sokolovny domluvit na minimalistickém řešení. Pokud někdo pojede přímo, dejte mně vědět. Sraz u sokolovny bude v 9:00. Podmínkou je opět účast rodičů, výjimky jsou možné. Sedáky, jistítka, lezečky a lana vezmu. Na místě je ohniště, takže doporučuji i špekáčky. Až bude vybrán náhradní termín, rozešleme infomrace mailem.

 • TRÉNINK 8.5.2019 SE RUŠÍ! Opět očekáváme díky svátku menší účast, tak tentokrát trénink rušíme. Náhradou bude lezení na skalách 11.5.2019. Snad vyjde počasí.

 • TRÉNINK 1.5.2019 BUDE! Vzhledem k tomu, že očekáváme díky svátku menší účast, tak jsme spojili obě skupiny dohromady. Tedy od 15:30 – 17:30. Přijďte se rodičové podívat jak vaše děti lezou, můžete je odjistit (samozřejmě pod dohledem) nebo si i lezení vyzkoušet. Trénink bude čistě lezecký.

 • Zájezd do Zlína 28.4.2019. V neděli v 8:00 odjíždíme od sokolovny v UB do Zlína na lezeckou stěnu Vertikon. Stejné podmínky jako při předchozím výjezdu do Zlína.

 • Zájezd do Zlína 6.4.2019. V sobotu v 8:00 odjíždíme od sokolovny v UB do Zlína na lezeckou stěnu Vertikon. Podmínkou je účast rodičů. Informace ohledně plánováného návratu, občerstvení, financí a hlavně odpovědnosti byly rozeslány emailem. Pokud by někomu nepřišel, pište, volejte. Vzhledem k vlastnímu způsobu dopravy je účast dalších rodinných příslušníků vítána.

 • TRÉNINK 3.4.2019. Lezení a hlavně jištění s RODIČI. Příjďte si vyzkoušet a nacvičit jištění vašich dětí. Bude se jednat o nácvik na zájezd do Zlína na Vertikon, abychom se na místě už nemuseli zdržovat. Veškeré oddílové vybavení a vybavení Horokroužku bude k dispozici.

 • TRÉNINK 15.12.2018. Mikulášské závody Horokroužku 2018. Bližší informace v samostatném příspěvku zde.

  • TRÉNINK 19.9.2018. Tento trénik proběhne již ve skupinách. Letošní nováčci od 15:30 - 16:30. Druhá skupina děti, které začali v předchozím roce 16:30 - 17:30. Prosím o dochvilnost, ať si děti dostatečně zalezou! Rozdělení dětí do skupin bude zasláno emailem. Během tohoto tréninku budeme již vybírat příspěvky na daný rok 2 000 Kč

  • PRVNÍ TRÉNINK 12.9.2018. Proběhne zápis do letošního ročníku. Zde je přihláška k vyplnění. Není to nutnost mít ji sebou, formuláře budou na prvním tréninku k dispozici. Pouze si můžete ušetřit čas s vyplňováním. Vyplňujte pro každé dítě zvlášť.

  Jak to vypadalo v minulých letech?

  METODIKA  Lodní uzel. Zdroj: Horolezecká metodika
  Postup navázání na sedák. Zdroj: Climbing Technology

  Vůdcovský uzel. Zdroj: Horolezecká metodika

  Liščí smyčka. Zdroj: Umělá horolezecká stěna Dr. Horáka

  Nejčastější uzly pro horolezce

  Lodní uzel jednou rukou

  Spojení smyčky/lana osmičkovým uzlem - jednou rukou


  SPONZORING a PODPOROVATELÉ 

  Tyto firmy nebo jednotlivci finančně i jinak podpořili fungování Horokroužku. Za tuto podporu velmi děkujeme. Peníze budou použity na vybavení pro děti.  Česká zbrojovka a.s. - Výrobce ručních palných zbraní.  Filtration Technology, s.r.o. - Společnost, působící v oblasti filtrace (recyklace) průmyslových olejů.  Wolf Pack s.r.o. - Prodejna outdoorového vybavení.


  zdravavoda.cz s.r.o. - Rozvoz přírodní pramenité vody po celé ČR.
  TRIOP - Český výrobce lezecké obuvy a dalšího outdoorového vybavení.  Martin Bábíček - grafický designér

  Jarka Matyášová - Šití, opravy, vyšívání krojů a peřinek  V případě potřeby dalších informací, mě kontaktujte.


  Zbyněk Sušil
  Horolezecký oddíl T.J. Sokol Uherský Brod (HOUB)

  8 komentářů:

  1. Tak se osmičkový protisměrný uzel na sedák neváže!!!

   OdpovědětVymazat
  2. Ja myslím, že jo. Ale rád se nechám poučit :-)

   OdpovědětVymazat
  3. Hledej jeden zásadní rozdíl:

   https://www.google.cz/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.climbingtechnology.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2Fblog_navazovani_1.png&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.climbingtechnology.cz%2Fnavazovani%2F&docid=h0L52fBHDWSCuM&tbnid=1D8cmaRv7NWBHM%3A&vet=10ahUKEwjUssDq5OrWAhVTGsAKHYA7Br8QMwgnKAEwAQ..i&w=860&h=392&client=firefox-b&bih=604&biw=1354&q=nav%C3%A1z%C3%A1n%C3%AD%20osmi%C4%8Dkov%C3%BDm%20uzlem%20na%20sedac%C3%AD%20%C3%BAvazek&ved=0ahUKEwjUssDq5OrWAhVTGsAKHYA7Br8QMwgnKAEwAQ&iact=mrc&uact=8

   OdpovědětVymazat
  4. Pokud jde o pojistný uzel, taky jej nedoporučuji. Ale neexistuje dogma, že se nesmí používat.

   OdpovědětVymazat
  5. O pojistný uzel nejde, jde o způsob navázání do sedáku. Pojistný uzel je však povinný na oficiálních závodech.

   OdpovědětVymazat
  6. Už to vidím, provlečení jedním očkem. Co se týká pojistného uzlu, tak s tím nesouhlasím. Již jsem několikrát viděl, jak lezec chybně cvakl vzniklé oko mezi osmičkou a pojistným uzlem. V případě pádu by visel pouze na pojistném uzlu a ten by jej nejspíš neudržel! Každopádně obrázek na webu vyměním.

   OdpovědětVymazat
  7. Souhlasit s tím nemusíš, ale je to i v pravidlech IFSC pro lezení na obtížnost.

   OdpovědětVymazat
  8. A ještě k pojistnému uzlu - má-li tento plnit nějakou funkci, měl by být těsně za hlavním uzlem. A i kdyby byl o kousek dál, nedovedu si technicky příliš představit, že by si někdo dokázal cvaknout lano do karabiny tak, aby ho měl v oku mezi oběma uzly tím způsobem, že by vlastně byl cvaknutý pouze konec (camfourek) lana - je jasné, že pak by ho lano v případě pádu v posledním jištění nepodrželo, na druhou stranu by mu zároveň bránilo v pohybu vzhůru. Tohle už chce hodně šikovnosti, aby se ti něco takového stalo. Lezu docela dlouho a tuto věc jsem nezaznamenal. Tím nechci říct, že se to nemůže stát. Stát se může cokoli. Jen mi přijde zvláštní, že ty jsi to viděl již několikrát.

   OdpovědětVymazat