středa 22. května 2019

VERTIKON CUP U14 Český pohár v lezení na obtížnost

V sobotu 18.5.2019 se našlo 5 odvážných dětí z Horokroužku, které přijely do Zlína porovnat síly s cca 130 dětmi, které narozdíl od těch brodských trénují i 3x týdně na těch nejvyšších a nejlepších stěnách v ČR pod vedením trenérů prefesionálů.
Byl to vůbec první závod, na který jsme s dětmi vyrazili a rovnou takový křest ohněm. Do Zlína se sjeli závodníci z Prahy, Brna, Ostravy, Pardubic, Prostějova, Trutnova, Olomouce, ale také ze Slovenska a Polska.
Závodilo se ve třech věkových kategoriích a samozřejmě odděleně dívky a chlapci.

V jednotlivých kategoriích jsme měli reprezentanty s následujícími výkony:

  • Kategorie U10 dívky - Nejmladší závodnice Elen Maleňáková (ročník 2012) dosáhla na 13. místo. V součtu obou kvalifikačních cest dokázala udržet 42 chytů a díky své výšce 43 (Q1 - 30+, Q2 - 12). "pouze" tečovala. Její vytrvalost a technika je velkým příslibem do dalších let/závodů.
Elen Maleňáková v 1. kvalifikační cestě
  • Kategorie U10 chlapci - V této kategorii jsme měli 2 zástupce - Šimona Kučeru (ročník 2011) a Patrika Uhera (ročník 2010). Šimon dosáhl na 12. místo. Měl stejně jako Elenka problém s delšími kroky. V 1. kvalifikační cestě se na něm podepsal respekt z převislé stěny, kterou díky nevhodně namontovaným chytům v Brodě vůbec netrénujeme. Šimon má v této kategorii ještě minimálně rok na to, aby natrénoval. Kvalifikační i finálovou cestu měli chlapci i dívky stejné. Šimon v součtu kvalifikačních cest udržel 31 chytů (Q1 - 12+, Q2 - 19). Nejlépe se z Broďanů s trémou a strachem z konkurence popasoval Patrik Uher. Jeho výkony byly velkým překvapením. Z 9. místa po kvalifikaci dokonce postoupil do finále. Ve finále mu chyběly 2 kroky, aby své celkové umístění ještě o jednu příčku vylepšil. Za celý den zdolal 68 chytů a dva další tečoval. (Q1 - 18, Q2 - 39+, F - 11+). A to nepočítám chyty, na kterých lezl během přestávek. Patrikův bezstresový přístup a klidná hlava je také příslibem dalších skvělých výkonů.


Patrik Uher při prohlídce finálové cesty v kategorii U10

Vítězové kategorie U10 chlapci - zdroj: FB stránky Vertikonu
  • Kategorie U12 chlapci - V kategorii U12 jsme měli závodníka pouze mezi chlapci. Byl jím Dominik Škrabálek (ročník 2008), který se složením závěrečné zkoušky v Horokroužku v minulém roce posunul mezi dospělé do tzv. HOUBu. Dominik v současnosti trénuje hlavně s tatínkem Tomášem. Na Dominikovi byl vidět tréma už od rána, ale jeho výkon byl velmi profesionální. V kvalifikačních cestách si načetl kroky soupeřů a nastupoval do cest s jasně vymyšlenou strategií. Tento zodpovědný přístup, samozřejmě i jeho lezecká technika a síla, mu zajistily 15. místo. Dominik se v obou kvalifikačních cestách dokázal pohybovat na celkem 38,5 chytech (Q1 - 17, Q2 - 21,5). Dominik ještě na závodech tvrdil, že si závody hodně užil, že ještě potrénuje a zkusí příště zabojovat o lepší umístění. Tak se velmi těšíme na jeho další úspěchy.
  • Kategorie U14 dívky - Suverénně největší výzvu před sebou měla Klára Světínská (ročník 2007). Nastupovala do kvalifikačních cest, které byly v obtížnosti 7b+ a 7c+. Pro porovnání této obtížnosti zmíním, že v oddíle nemáme ani jednu ženu, která by danou obtížnost vylezla a mezi muži jich je určitě do 10. V první kvalifikační cestě zdolala 11 chytů. Zrádnými se jí staly velké oblé chyty, které bohužel díky jejich finanční náročnosti v Brodě nemáme. Když Klára nastupovala do druhé kvalifikační cesty, zdála se uvolněná. Dokonce jsme se ze srandy vsadili o pivo, když cvakne 3. expresku. Ale bohužel přemotivovanost se jí stala osudnou. V sekvenci prvních několika kroků postupovala opačně a ztratila velké množství sil. Díky tomu necvakla první expresku a v závodě skončila. Doufám, že její nezdar ji od závodění neodradí a bude moct v dalších závodech opravdu ukázat, na co má.

Ještě bych chtěl podotknout, že cesty měly víc než 40 kroků / chytů. Děti z horokroužku lezly na tak vysoké stěně max. 2 - 3 x. Někteří jen jednou. Dost bylo ale obahjování výkonů. Upřímně si řekněme, že máme co zlepšovat a na čem pracovat. Vzhledem k tom, že máme jeden trénink za týden, neočekávám, že budeme konkurovat vítězům. Ale i díky Patrikovi vidíme, že postup do finále není meta příliš vzdálená. Takže: "ZLEPŠEME SE!"
Za vedení horokroužku velmi děkuji všem, kteří našli odvahu a reprezentovali HO TJ Sokol Uherský Brod neboli HOUB. Po zásluze budou reprezentanti na nejbližím tréninku oceněni a pochváleni před celým kroužkem.

Kalendář open závodů: https://www.horosvaz.cz/open-zavody/
Odkaz na FB stránky Vertikonu s fotkami: facebook Vertikonu


Zbyněk Sušil

Žádné komentáře:

Okomentovat