úterý 18. září 2012

Moravské pískovcové kwaky I

Svantovítova skála


Občas se stane, že člověk zatouží po klidu hlubokých hvozdů a zapadlých věžiček moravských písků. Daleko od zaprášených bouldroven, bokem od vykřičených oblastí. Hledáte místo, kde s největší pravděpodobnostíbudete úplně sami. A zároveň místo, kde skále nebude samý mech.

Za můj lezecký život se mi podařilo pár takových krásných a zapadlých minioblastí navštívit a rád bych vám teď dal tip na některé z nich.Začnu nádhernou, šedesát metrů dlouhou, a až dest metrů vysokou skalní zdí, která se nachází na ostrém bočním hřebínku kopce Śtípa kousek od Vsetína.
Celá tato pískovcová zeď je rozdělena na 3 části: nejvyšší Ploutev, nižší Svatku a nejmenší (6m) věžíčku zvanou Svatoušek. Cesty jsou zde odjištěny Borháky a kruhy. Na vrcholu ploutve najde úspěšný výstupce i vrcholovou knihu.

Přístup ke skále je sice taková malá turistika, ale kdo hledá samotu, musí tomu prostě cosi obětovat. Nejlépe je asi jít ze sedla Dušná (ze Vsetína směr Malá Bystřice) po asfaltové cestě (modrá značka). Půjdete asi 2,5 km až do rozlehlého sedla. Na konci tohoto úseku vede asfaltka po louce. Těsně před lesem odbočíte doprava, nejprve kousek do kpce polňačkou a pak dolů. Cesta se záhy stáčí doleva do původního směru a vede kolem několika chat. Když už začnete mít pocit, že někomu lezete do dvora, tak přejdete louku a vlezete dvířkami v oplocence do lesa. To už jste od skal jen kousek po výrazné svážnici.

Cesty jsou převážně typicky bouldrového charkteru a spíše technické - jsme na písku. Mezi nejhezčí výstupy zajisté patří: Šikmá spára, Ploutevní a Narovnání Emilovy v jižní stěně ploutve (všechny cca za 7), Štípařská a Něco jako boulder na Svatku (obě 8-) a Božská (7) a Večerní modlitba 5 na Svatouška.

Za jednu klidnou návštěvu tahle zapadlá oblast jistě stojí. Zejména, lezete-li kolem 7, budete spokojeni.

Mezi Ploutví a Svatkou

Na vrcholu Ploutve

Lezení na Svatouška

Žádné komentáře:

Okomentovat