čtvrtek 16. října 2014

EXPEDICE ALAI MOUNTAINS 2014


V září 2014 jsme byli lézt v Kyrgyzstánu, v Pamiro-Alaji. Což je nekonečný pás hor, kterým Ťan-šan přejde do Pamíru. A zadařily se 3 prvovýstupy, mj.

Pik Bars-Vladimír Bureš, Štefan Matuška:
Od stanů v BC jsme se hodinu sápali přes suťovisková patra, až pod splaz údolního ledovce. Vylezli jsme na přes jeho strmé čelo a odbočili vlevo do menší, uzavřené, dolinky. Cca 3 hod. k nástupu, po zasněženém a plochém ledovci s viditelnými trhlinami. Před námi horský kotel uzavíral hřeben cca 4.900 m vysoký. Uprostřed plánovaný a nejvýraznější vrchol. Po nasazení maček a úvazů jsme na zbraních začali lézt sólo širokým svahem mezi nevýraznými kužely sutě. Svah se postupně zužoval. Ve třetině ujel Tibor, po nějakých 50 m jízdy (brzdit cepínem skoro nešlo) dobrzdil díky nasypané suti. Čímž si oddělal kolenní vazy. S kolegou sestoupili, později jsme Tibora v kompletní sestavě transportovali do tábora. Sněhový výstup měl totiž rychle ukrajovat výškové metry, jenže vše bylo jinak - pod mělkým sněhem byl tvrdý vodní led. Postupovali jsme opatrně a zvolna na hrotech maček a za záseků zbraní. Jistit nešlo, pod 5 cm byl led vodou narušený a šroub by se při pádu vylomil. Nekonečný výstup vedl k obrovské převěji, do nevýrazného sedla. Další 2 h. na vrchol (původní odhad 20 min.!), svah kolem 50°, zde místy sníh 20-30 cm. Vrchol 4.880 m kamenitý a výrazný, akorát pro dva lidi. Vlevo mohutná převěj, vpravo hluboké sedlo. Naproti srázy až k travnaté dolině a za ní jižní stěna sedmitisícovky Pik Lenina. Byla výrazná zima, silný vítr. Počasí dělil přímou linií náš hřeben – sestupový směr modro, za námi bouřkově černo. Sestup zase přes 800 výškových m, tedy vše na předních hrotech, kdy jakákoli chyba by byla osudnou. Nekonečná rasovina, 4 h. Návrat do tábora počátkem noci. Kopec dostal jméno podle stop kočky ve sněhu na údolním ledovci, nejspíše sněžného leoparda.

Více případní zájemci najdou na www.faramugo.cz. Články i Montana nebo Lezec. Testoval jsem nějaké vybavení, konkrétně brýle Julbo, vařič JetBoil nebo cepín od Petzla. To vyjde ve Světě outdooru.

VBŽádné komentáře:

Okomentovat