neděle 4. března 2007

Slovácké OUPN 2007

5. ročník se uskutečnil 4. března 2007, počet startujících 53 z toho 16 žen, tratě stavěli: M. Rožek a B. Lebloch.

Muži:

1. Ondra Adam (Tesla Brno, Rock Empire, La Sportiva)
2. Švigler Lucián (HK Red Point Myjava)
3. Stráník Štěpán (HK Choceň, Saltic, Singing Rock, Green Sport Brno)

Ženy:

1. Hnízdilová Soňa (Weisser Sport Brno)
2. Ondrová Kristýna (Tesla Brno, Saltic)
3. Balcarová Kateřina (Pálavský Věšák)

Na 5. ročník závodů v lezení na obtížnost, SLOVÁCKÉ OUPN, přijelo do Uherského Brodu o první březnové neděli celkem 53 závodníků (z toho 16 žen) z Moravy, Čech a Slovenska, včetně některých českých i slovenských reprezentantů. Všichni závodníci absolvovali postupně 2 kvalifikační cesty. Ženy lezly cesty obtížnosti 6a (topovalo 15 závodnic) a 7a (topovala 1). Mužská kvalifikace se skládala z cest za 6b (27 topů) a 7b (3 topy). Do finále postoupilo po sečtení výsledků z první a druhé cesty 5 žen a 10 mužů (z nichž jeden do finále nenastoupil). Jak ženy, tak muži lezli divácky atraktivní, dlouhé finálovky. Holky měly finále 7c a žádné se nepodařilo topovat. Jako první z žen se k odpočinkovému madlu, asi v půlce finálovky, přiblížila Katka Balcarová (Pálavský Věšák). Z malé lišty však nedokázala na madlo doskočit a skončila třetí. Celkem v pohodě se na madlo dostala vysoká a technicky lezoucí Kristýna Ondrová (Tesla Brno, Saltic). Zastavila ji ale obtížná sekvence přes hada (2. místo). Suverénně si počínala reprezentantka a vítězka Soňa Hnízdilová (Waisser Sport Brno), kterou ze stěny shodily až stisky kousek před koncem cesty. Mužské finále bylo 8a/a+. Dosti obtížný byl již první bouldr, který zastavil Žítka (Sokol Uh. Brod – 9. místo) a Chlupa (RKM Blansko – 8. místo). Další obtížné kroky byly kolem struktury v obrovském převisu. Tady se lámal chleba. Nejníže se dostal Miloš Němý (HK Red Point Myjava – 7.). V dalším pořadí byli Valoušek Jan (LSD Team Kuřim – 6.), Šifra Martin (HK Lanškroun, Saltic, Akuna – 5.) a Klemsa Martin (HO Loko Teplice – 4.). Až na hranu kýlu a z ní do odpočinkového chytu dolezl Štěpán Stráník (HK Choceň, Saltic, Singing Rock, Green Sport Brno). Štěpán dokázal ještě chytit oběma rukama následného obrovského hada, ale zdvih do stropové koule mu nevyšel (3. místo). Hada podrtil a do stropu v pohodě dolezl Lucia Švigler (HK Red Point Myjava), ale následné stisky už byly nad jeho síly. Jako poslední nastupoval do finále Adam Ondra (Tesla Brno, Rock Empire, La Sportiva). Cestou se téměř prošel. Na hraně kýlu vyměnil v naprosto zoufalé dírce a publikum vřelo. Malé problémy při odlezu z madla za stisky ve stropě vyřešil obrácením těla proti směru cesty a v pohodě topoval – nádherná podívaná a první místo.