pátek 24. srpna 2012

KIENBERG

Zatímco olympijonici naplňovaly sny miliónů fanoušků u televizních obrazovek, i těch, kteří plnily ochozy nejrůznějších sportovních arén v Londýně a jeho okolí, o tom, že když je olympiáda, tak se neválčí, podařilo se mně na potřetí nastartovat moji modrou bestii a na první křižovatce správně odbočit do prava. Den po návratu z Tater mířím na opačný pól lezeckého snažení. Směr Znojmo, Rakousko, Novohradské hory, Vyšší Brod, KIENBERG! Okusit ostrost tamní žuly a otestovat, jak dobře se spí na naší nové bouldrmámě. 

Hurá na šutry!
A abyste věděli kam, když se zrovna nebudete chtít nechat okrást ve Špáňu, nebo zase trávit víkend na Skalce, přináším pár krátkých postřehů a snad i užitečných informací o této fantastické oblasti.

Soubor:Liebscher, Karel - sv Prokop a Oldrich u Loucovic (1868).jpg
Historický pohled na kostelíky sv. Prokopa a Oldřicha u Kienbergu (1868)
Věřte, nevěřte, ale Kienberg není nic jiného, než středně velká česká obec Loučovice, která je lezcům, a především pak bouldristům známá díky velké koncentraci žulových kamenů.

V současné době jsou zde popsány 2 významné lokality, které se člení do více sektorů. Starší a profláknutější je oblast nacházející se převážně na jižním úbočí vrcholu Louč, hned nad Loučovicemi (přístup k prvním kamenům od auta je do 5 minut). Stačí zaparkovat vedle restourace naproti vlakáče.

Jak se dostat k sektoru přímo nad Loučovicemi napoví mapka
Tento sektor poskytuje ohromné množství bouderů od nějakých trojek až po těžké kousky. Vyřádí se tu opravdu každý. Krátké křeče i dlouhé traverzy spolu s hajbóly, převislé silovačky i technické lahůdky. Prostě od všeho něco a všeho dost. Bohužel některé starší a méně lezené bouldry díky vlhkosti lesa dost zarůstají mechem (kartáče se opravdu hodí). Kameny jsou úžasné, často velmi zajímavých tvarů a jště zajímavějšího rozestavení - připomínají tak nejrůznější věci - Concord (6A) i s Runwají (7A), Hadí hlavu, Lachtana, Big Macka atd. 

Mates - sám si očistím, sám si vylezu

Filek - já lezu hlavou!

Runway
Novější sektor Leží mezi Loučovicemi a Lipnem nad Vltavou. Když jedete od Lipna (od hráze z parkoviště u Francisovy turbíny - cca 4B SD - směrem na Loučovice), tak asi po 300 metrech ve dlouhé pravotočivé zatáčce zajedete na velké kamenné parkoviště. Tady necháte své přibližovadlo svému osudu, přejdete silnici a na prvním vhodném místě se zanoříte do lesa, kde na vás hukne hnedka první šutr s nějakými projekty. Přístup k tomuto prvnímu šutru 30 vteřin!

Přístup k novějším sektorům pod přehradou Lipno I
V tomto novějším sektoru je výrazně méně kamenů i bouldrů, ale pár krásných kousků tu určitě najdete taky (například Panelák 5B+, Lišty ve středu 6B+, Odvaha 6A+, Poskok 6B+, špatný signál 6B, Loutainebleau 6A+, Dej fant 6C+, Perseus 6C a další). Bohužel i zde část, především odlehlejších kamenů trpí zarůstáním mechem. Další nevýhodou jsou trochu horší přístupové cestičky, takže při první návštěve se trochu bloudí a hledá kudy vlastně (a průvodce v tom příliš nepomáhá, protože 50 metrů měří jednou metrů 100 a jindy deset). Na jeden dva dny je to tu ale parádní změna (obvzláště, máte-li už sektor nad Loučovicemi prochozený křížem-krážem a lehkých a pěkných bouldrů se vám tam jaksi nedostává.

Patt

8V
 Ve dnech volna (odborně "o restdejích") doporučuji návštěvu lipenské elektrárny nebo výlet do NP Šumava - například asi 7 kilometrová štreka (7 tam a 7 zpátky!) kolem Švarcnberského kanálu k Plešnému jezeru, je docela zajímavá doplňková činnost k regeneraci strhané kůže. Stejně zajímavou činností může být také sběr lesních plodů v podobě borůvek, brusinek či hub.
Tož děcka, totok je ten Švarcnberský kanál...

Plešné jezero

Borůvky
Největší výhodu Loučovic (kromě suprové žuly) vidím v možnosti docela slušně tu zabouldřit i v létě. Pokud nejsou zrovna totální tropy, tak je to tu na pohodu a občas se stane, že je i větší zima, než by jeden v létě čekal. Blízkost Šumavy a vyšší nadmořská výška jsou znát.

Dobře zpracovaného fotoprůvodce najdete na Pure Boulderingu. Co se týká ubytování, tak je zde možnost ubytovat se v jakési myslivecké chajdalůpce v Loučovicích (prý za rozumnou cenu), anebo se zašít někde v lesích nad Loučovicemi (mám tam svůj oblíbený flek už po tři roky). Pokud se člověk chová slušně, vyspí se kdekoli. Voda se dá načepovat ze studánky pod hlavní lesní cestou, kterou se nastupuje k bouldrům nad Loučovicemi. Obchodů je několik v Loučovicích i Vyšším Brodě, kde je také skvělá pekárna.


Přeju vám pěknou pobouldřenici

Břeťa teaČR 666 Lebloch

2 komentáře:

  1. Moc pekny clanek....kluci uz u toho bouldrovani vypadaji celkem profesionalne:))...M.

    OdpovědětVymazat
  2. Tak už mají i vlastní bouldrmámu, tak se kluci musí snažit. :-)

    OdpovědětVymazat